Skip to content

PŘEHLÍDKA KRUTOSTI

Předloha: J. G. Ballard

Text a dramaturgie: Otto Kauppinen

Režie: Lucie Ingrová

Light design: Jakub Julínek

Hudba: Matěj Kotouček

Hrají: Adam Mašura, Kateřina Jebavá, Šárka Šildová a Daniel Možnar

Napsání tohoto textu bylo podpořeno tvůrčím stipendiem Ministerstva kultury ČR.

Text byl zatím prezentován formou scénického čtení 23.5. 2023 v Brně. Premiéru inscenace plánujeme na září 2024.

PŘEHLÍDKA KRUTOSTI

Vítejte v Institutu behaviorálních studií!

Inscenace Přehlídka krutosti je inspirována experimentální povídkou anglického spisovatele J. G. Ballarda „The Atrocity Exhibition“, která se zaobírá neschopností lidského mozku zpracovat zrůdnosti, kterých se lidstvo během 20. století dopustilo. Hlavní postava se jimi stává tak posedlou, že začne vytvářet jakési divadelní re-enaktmenty např. výbuchu atomové bomby v Hirošimě či napalmového bombardování ve Vietnamu. V době, kdy je skrz situaci na Ukrajině válka znovu součástí našich každodenních životů, je třeba si všímat tendencí, kdy přestáváme být citliví ke kontroverzím zbraňového průmyslu a začínáme vnímat využívání zbraní jako něco běžného. Např. v roce 2017 ČR vyvezla vojenský materiál i do 37 zemí, kde jsou vážně porušována lidská práva a zároveň v nich chybí standardy kontroly pohybu zbraní (zdroj: Amnesty International). Nejnovější modely zbraňových systémů nejen českých výrobců jsou každé tři roky prezentovány na mezinárodním veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET v Brně (letošní ročník 24.-26.5. 2023), což přispívá ke vnímání zbraní jako něčeho podobně všedního, jako je zemědělská technika, automobily nebo vzdělání.

Pro většinu z nás není válka nic víc než přehlídka krutých obrazů a zvuků, které vyvolávají nepříjemné mrazení v zádech.

Pro lidi, kteří válku zažili, zůstane navždy uložena v polohách, které svými těly zaujímají, když se choulí v posteli, v touhách a traumatech, která jim vyvstanou na mysl z pohledu na zvláštní úhel stěny nebo na nepravidelné zakřivení balkonu.

„Nebojte se. Chci rozpoutat válku. Ale tak, aby dávala smysl. Musíme si ji znovu zažít na vlastní kůži, abychom ji pochopili.“

GALERIE

KONTAKTY

Podpořit nás můžete skrze náš
transparentní účet: 2701687182/2010

Lucie Ingrová (umělecká ředitelka)

tel. +420 736 187 811
info@divadlolaska.cz

FCB  INST